Blog

Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları

1.Kek için kullanacağınız malzemelerin hepsinin oda ısısında olması gerekir.özellikle yumurta,süt,yoğurt,kabartma tozu soğuk olmamalı.

2.hamuru hazırlamadan önce kek kalıbını hazırlamalısınız.çünkü kek hamuru hazırlandığında bekletmemek gerekiyor.kalıbımızı hamuru çırpmadan önce hazırlamalı ve hazır bulundurmalıyız. önce kalıbı margarinle yağlayın.fırça ile margarin değmeyen yerlere margarini yayın.margarin kullanmamızın sebebide kek kabarırken kenarlara tutunabilmesi içindir.)Margarini tamamen yaydıktan sonra 1 yemek kaşığı unu kalıba serpin.kalıbı sallayıp unun her yere yapışmasını sağlayın.unun fazlasını dökün.bu şekilde kek pişince hiç yapışmayacak.

3.Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, kek yaparken önce yumurta ve şekerin beyaz bir köpük gibi görünene kadar iyice çırpılması gerek.çünkü kekin kabarması için şekerin tamamen erimiş olması gerekir.(kekte malzemeler belli sırayla eklenir)

4.Kek yaparken yumurta ve şeker iyice çırpıldıktan sonra kekin özelliğine göre önce sıvı olan malzemeler konur ve çırpılır.iyice karışması sağlanır.sıvı malzemelere örnek:yoğurt,süt,sıvı yağ,ıspanak suyu,limon suyu gibi..
NOT:Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, sünger gibi bir kek yapmak için yoğurt koymalısınız.
yumuşak ve ıslak gibi bir kek yapmak için süt koymalısınız.
kakao konulan keklerde mutlaka süt kullanmalısınız.kakao ve süt bir araya geldiğinde çikolata tadı alırsınız.

5.sıvı yağlı malzemelerden sonra kek tarifinizde katı veya toz malzemeler varsa mutlaka un kullanmadan önce kullanmalısınız.katı malzemelere örnek olarak kakao,kahve,elma,limon rendesi gibi her türlü meyve rendesi undan önce kullanılmalı ve karıştırılmalıdır.

6. Un,kabartma tozu ve şekerli vanilini mutlaka elekten eleyerek ekleyin.elenmiş bile olsa eleyin.çünkü un elenirken havalanır ve eleyerek koymak kekin kabarmasını sağlar.

7.un miktarını tam ölçü veriyorum ama mutlaka azar azar koyup hamura karıştırarak koymak gerekli.unun hepsini bir seferde koyduğunuzda unu,kek karışımına yedirmek ve topaklanmayı azaltmak daha zor olur.

8. Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, kabartma tozu konduktan sonra keki,mikserle karıştırmayın.tahta kaşıkla karıştırın.mikserin uçları madeni olduğu için kabartma tozunun etkinliğini azaltıyor.

9. Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, dövülmüş ceviz,fındık,kuru üzüm gibi yemişleri en son koymalısınız.( un eklenip karıştırıldıktan sonra).Çünkü bu yemişleri önce koyarsanız unu koyduğunuzda parçalı olan yemişler hamurun karıştırılıp kıvama getirilmesini engeller.topaklanmayı arttırır.bu yemişleri en son koyuyoruz.kuru üzümü yıkayıp unlayıp koymalısınız.bu şekilde dibe çökmez.

10.kekte damla çikolata kullanacaksanız yine en son koymalısınız.(un eklenip karıştırıldıktan sonra)

11. Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, kek hamuru hazır olduğunda hiç bekletmemek gerekir.kabartma tozunu koyana kadar istediğiniz yavaşlıkta yapabilirsiniz.ama kabartma tozu konduktan sonra bekletmemelisiniz.2-3 dk. içinde fırına girmesi gerek.

12.kek hamuru çok bekletilmez.yapıldığı gibi kalıba dökmek gerekir.hazırlanan kek hamurunu önceden yağlanmış ,unlanmış kalıba yavaşça dökmelisiniz.hızlı dökerseniz içinde hava habarcıkları olur.hamur tamamen döküldükten sonra kalıbı mutlaka 3 kere tezgaha vurmalısınız.bunun sebebi kek hamurunun içinde hava kabarcığı varsa bu kabarcıkları azaltmak içindir.kalıbı tezgaha vurdukça hava kabarcığı kalmaz.artık fırına koyabiliriz.

13.Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, kek yaptığımda ben fırını hiç ısıtmam.kalıp kullanıyorsanız turbo fırında ızgarayı 4.sıraya koyun. 180 derece sıcaklıkta pişirin.fırına koyduğunuz an süre tutun.ilk 20 dk.kesinlikle fırını açmayın.kabarıklığı söner.20 dk.dan sonra açmadan takip edin.pişip pişmediğini temiz kuru bir çatal batırıp anlayabilirsiniz.çatalda kek hamuru yoksa pişmiştir.
NOT:KEK EN GÜZEL 180 DERECEDE PİŞER.

14.Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, pişen keki fırından hemen çıkarmayın.fırın kapağını hafif açık bırakın.10-15 dk.içinde kalsın.sonra fırından çıkarın ama kalıpta kalsın.mutlaka kekin ılıması gerekiyor.soğumaya yakın ılıdığında kalıbı ters çevirdiğinizde çok rahat çıkacak.ılımadan çıkarmaya kalkışırsanız kek parçalanacaktır.

15.Lezzetli Kek Yapmanın Püf Noktaları, ayrıca ılıyana kadar kesinlikle keki kesmeyin.mutlaka ılık olsun.hem rahat dilimlenecek hem de hazır kek gibi pürüzsüz olacak.sıcakken keserseniz hem parçalanır hem ufalanır.

Islak Kek Tarifi

Güzel Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek yaparken hepimiz sorunlarla karşılaşmışızdır. İyi bir kek yapabilmek için aşağıda size vereceğimiz bilgileri mutlaka dikkate alın. Yaptığınız keklerin çok daha başarılı olduğunu göreceksiniz.

Güzel Kek Yapmanın Püf Noktaları

1 – Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kullandığımız malzemeler oda sıcaklığında olmalı çünkü soğuk kullanılan malzemeler kekin kabarmasını önlüyor.

2 – Kek yaparken kullandığımız malzemelerin taze ve son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat edelim.

3 – Kek kalıbını yağlayalım ve unlayalım.

4 – Kekleri fırına vermeden önce fırını mutlaka ısıtalım.

5 – Yumurtaları krema kıvamına gelene kadar çırpalım.

6 – Toz şeker kullanacaksak toz şekerin erimesi için iyice çırpalım.

7 – Yumurta ve toz şekerin çok iyi çırpılması kekin kabarmasında etkili olmaktadır.

8 – Kek Yapmanın Püf Noktaları, Yumurtanın beyazı ve sarısını ayrı ayrı çırpılması, kekin kabarmasında daha da etkili olur.

9 – Un ve diğer kuru malzemeleri eleyerek kullanalım.

10 – Keki 150-180 derece arasında pişirmemiz gerekir.

11 – Keki kalıptan çıkarırken ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Ilık olduğu zaman kalıptan çıkartalım.

12 – Kek hamuru boza kıvamında olmalıdır.

13 – Keki fırına verince ilk 20 dakika kapağını açmamalıyız, yoksa kek söner.

14 – Kek Yapmanın Püf Noktaları, Pişen keki hemen fırından çıkarmamalıyız, çünkü soğuk hava ile temas eden kek söner. Kek piştikten sonra fırını kapatıp 5 – 10 dakika fırında dinlendirelim.

15 – Keki fırının alt katında pişirmeliyiz.

16 – Kekte meyve, kuru üzüm, kuru kayısı vb. kullanacaksak, kuru olmalarına dikkat edelim kuru değillerse una bulayıp kullanalım.

17 – Keki hazırlarken 1 – 2 damla limon sıkarsanız kekin kabarmasında etkili olur.

18 – Keki süt ile yaparsanız, kekiniz daha ıslak görünümlü olur. Islak kek, kakaolu kek ve buna benzer kek yaparken sütü tercih etmeliyiz.

19 – Kek Yapmanın Püf Noktaları, Keki yoğurt ile yaparsanız, kekiniz daha kuru ve sert olur. Genelde sade kekler yoğurt ile birlikte yapılır.

Ağlayan Kek Tarifi

Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek; mutfağımızda en çok pişen, küçük büyük hepimizin çok sevdiği yapımı en kolay pasta. Öğleden sonra çaylarımızın kadim dostu, en tatlı dedikoduların sırdaşıdır…
Annelerimizin yaptığı keklerin tadı hala damağımızda, çatalla hemen karıştırılan karbonatlı sarı kekler, dünyanın en güzel pastalarıydı bizim için…
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kiminin eli yatkındır iki dakika çırpıp fırına atar güzel kabarır, kimi ne yapsa iyi sonuç alamaz 🙂 Ben de 12 yaşında kek yapmaya başlayan bir mutfak meraklısı olarak kendi püf noktalarımı yazdım:
Kek yaparken kullandığımız malzemeler (yumurta, süt, vs.) oda sıcaklığında olmalıdır.
Kullandığımız kabartma tozu, kakao, un gibi malzemelerin kaliteli olması iyi sonuç almak için çok önemli.
Yumurta ve şekeri mikserle çok iyi kabartmak gerekir, ancak süt, un, yağ gibi sonradan ilave edilen malzemeleri tahta bir kaşık yardımıyla köpüğünü indirmeden karıştırmak, puf bir kek yapmak için önemli.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Margarinli kek tarifleri var ama yağ çeşidini değiştirerek uyarlayabilirsiniz., Klasik keklerde; kullanılan süt miktarının yarısı kadar sıvı yağ veya tereyağı yeterli oluyor.
Kekin iyi kabarmasını istiyorsanız unu mutlaka elemek lazım.
Ön ısıtma yapmanızı tavsiye ederim.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek için ideal pişirme derecesi 180 derecedir ancak fırından çıkarmadan önce 150-160 dereceye düşürüp bekletmek özellikle kalıpta yapılan keklerde içinin güzel pişmesini sağlıyor ve hamurlaşmasını engelliyor.
Kaliteli bir alüminyum tepsi kalıptan veya cam kaplardan daha güzel ısı dağılımı sağladığı için kekin sertleşmeden pişmesini ve yumuşacık olmasını sağlar
Keki pişireceğimiz kabın tabanı çok kalın olmamalı, üzeri piştiği halde altı hamur kalıyor(aynen yaşadım)
Kağıt, silikon muffin kaplarında pişirecekseniz, pişme süresini daha kısa tutmak lazım.
Kek pişerken ilk 20 dakika denir ama ilk 30 dakika kesinlikle fırının kapağı açılmamalı.
Fırından çıkan kek bir kürdan batırılarak içinin pişip pişmediği kontrol edilebilir.
Pişen keki sıcakken düz bir zemine koymak yerine ızgara gibi bir şeyin üstüne koymayı tavsiye ederim.Alttan hava sirkülasyonu olması, beklerken hamurlaşıp çökmesini engeller.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kekin içine ceviz, üzüm, fındık gibi malzemeler ilave edilecekse unlayıp fırına koymadan hemen önce karıştırıp pişirilmeli, malzemeleri ekledikten sonra bekletilmemelidir (malum yer çekimi etkisi.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kekin yumuşak sünger gibi olmasını istiyorsanız sade kek yaparken hazırladığınız kıvam katı olmamalıdır. Ceviz, üzüm gibi malzemeler ekliyecekseniz biraz daha kıvamlı olmasında fayda var.

Tepside Kek

Sigara Böreği ve Muska böreği

Sigara Böreği ve Muska böreği

Nasıl hazırlanır ve pişirilir?

Sigara böreği

Yufka şeklinde açtığınız hamuru tezgaha serin. Yufkayı 4 veya 6 ya da 8 üçgene kesin. Hazırladığınız iç malzemeyi üçgen hamurların geniş kenarı boyunca yayıp iki köşeyi içe doğru kıvırın ve rulo şeklinde sarın. Malzeme bitene kadar işlemi sürdürün.

Nasıl pişirilir?

Sigara böreğini kıymalı içle hazırlayıp yağlanmış tepsiye dizin. Üzerine süt sürüp bolca susam serpin. Fırında pişirip üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis yapın. Bu böreği dilerseniz kızgın yağda kızartabilirsiniz. Sigara böreğini peynirli, etli, sebzeli hazırlayabilirsiniz.

Muska böreği

Yufkayı tezgaha yayıp eşit kalınlıkta şeritler şeklinde kesin. Her şeridin kısa kenarından 2 santimlik bir pay bırakarak iç malzeme ilave edin. Bir köşeyi malzemenin üzerine üçgen oluşturacak şekilde kapatıp çevirerek sarın. Eşit büyüklükte üçgen börekler hazırlayabilirsiniz.

Nasıl pişirilir?

Muska böreklerini fırında pişirebilir veya kızgın yağda kızartabilirsiniz. Üçgen böreği ister hamur açarak, isterseniz hazır yufka ile hazırlamak mümkün. Yufka ile hazırladığınız börekleri karbonatlı suya batırıp çıkarın. Kızgın yağda kızartın. Böylelikle hazırladığınız börekler daha fazla kabarık görünecektir.

Sigara Böreği ve Muska böreği

Tart hamuru hazırlarken nelere dikkat

Tart hamuru hazırlarken nelere dikkat…

Tart hamuru hazırlarken nelere dikkat edilmeli? Tart hamuru hazırlarken kullanacağınız su çok soğuk olmalı. Soğuk su, hamurun içindeki yağın erimesini engellediğinden hamur daha gevrek olacaktır…

Tart hamuru hazırlarken nelere dikkat edilmeli?
Tart hamuru hazırlarken kullanacağınız su çok soğuk olmalı. Soğuk su, hamurun içindeki yağın erimesini engellediğinden hamur daha gevrek olacaktır. Ayrıca hamurun topak topak olmaması ve kolay yoğrulması için, tereyağı buzdolabından yeni çıkmış ve küp şeklinde doğranmış olmalıdır. Hamurun kıvamının bozulmaması için naylon bir poşet veya yağlı kağıt arasında merdane ile açmalısınız.

Tart hamuru