Tel Helvası Tarifi

91%

Servis:

4-6

Hazırlama Süresi

20 Dk.

Pişirme Süresi

25 Dk.

Oyla

Like 43

Tel Helvası Tarifi için Gereken Malzemeler

 • 2 çorba kasesi kadar ‏Un
 • 1 kg ‏Toz şeker
 • Bir miktar ‏Su
 • 3 nohut tanesi kadar ‏Limon tuzu
 • Kakaolu pişmaniye için ; yarım kilo ‏Kakao

Tel HelvasıTel Helvası Tarifi , YemekTarifleri11.com ekibi tarafından hazırlanan bu helva tarifleri yazımızda; sizin için özenle seçilmiş kolay ve pratik helva tariflerine yer verilerek size bilgi verilmek amaçlanmıştır.

Öncelikle bütün herkese merhabalar. Bugün size yemek tariflerinden seçtiğimiz Tel Helvası Tarifi  vermek istiyorum. Aynı zamanda sitemizde diğer Helva Tariflerini de kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Tel Helvası Yemek Tarifini ben şahsen çok beğendim. Umuyorum ki sizlerde beğeneceksiniz.

Helva tutkunları için birbirinden lezzetli ve pratik tarifler, çeşit çeşit kuplardan, eklerden tatlıya, tartoletlerden içeceklere kadar bir çok lezzetli helva tariflerini YemekTarifleri11.com‘ da bulabilirsiniz. Buyrun Tel Helvası Tarifi..

Tel Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır

 1. Tencerenin içine toz şeker konulur.
 2. Toz şekerin üzerine çıkacak kadar su tencereye dökülür ve ocağın üzerine konulur. Şekerli suyun içine limon tozunu da ilave edip (pişmaniyenin kakaolu olmasını istenirse kakaoda bu karışıma eklenir), kaynayana kadar karıştırılır.Şekerli su iyice koyulaşana kadar kaynatılmaya devam edilir.
 3. Kıvamının tutup, tutmadığını anlamak için, bir tabağın içine bir miktar musluk suyu konulur ve içerisine tencereden alınan 1 kaşık kadar şerbet eklenir.
 4. Şerbet sertleşip, şeker şeklini alıyorsa, kıvamı tutmuş demektir.
 5. Büyükçe bir tepsinin içi bol sıvı yağ ile yağlanır ve kıvamını tutmuş olan şerbet bolca yağlanmış olan tepsinin içerisine dökülür.
 6. Bu dökülen şerbetin diğer bir ismi de mablaktır.
 7. Mablak sertleşmeden bir spatula yardımı ile tepsinin içinden toplanıp, alınır.
 8. Mablak elde uzatılarak hiç bırakılmadan uzatılmaya devam edilir. Rengi açık bir sarı oluncaya kadar uzatılma işlemi bırakılmaz.
 9. Bu arada bir tencereye un koyularak, hafifçe kavrulur. Kavurma esnasında unun çok fazla yakılmamasına dikkat edilmelidir.
 10. Mablak halka şekline getirilir. Kavrulmuş un bir masanın üzerine boşaltılır ve mablak unun üzerine konur. Masanın etrafına 4 kişi geçerek, her kişi kenarlarından çekiştirerek mablağı uzatır.
 11. Mablak uzadıkça katlanır ve yeniden çekilir. Bu işlem yaklaşık 20 kez tekrarlanır.
 12. Çekme işlemi, mablak tel tel oluncaya kadar bırakılmaz ve fazla un silkelenir. Mablak kıvamını alıp, tel tel olduktan sonra kesilir ve geniş, büyükçe bir sininin içine konur.
 13. Soğuk ve açık havada iyice soğuyup kıtırlaşana kadar bekletilir.
 14. Kıtırlaştıktan sonra pişmaniye yemeye hazırdır. İsteye göre servis edilebilir.

Tel Helvası Tarifi hazırdır, Afiyet olsun..

Tel Helvası Tarifi

Tel Helva Yapımının Püf Noktaları

 • Pişmaniye yapımında kullanan tencerelerin, kaşıkların ve sininin bakır olması pişmaniyenin güzel olması için en önemli etkenlerden bir tanesidir.
 • Pişmaniye teli ne kadar ince olursa pişmaniye o kadar güzel olur.
 • Mablak sıcak oda da çekilmemelidir, odanın biraz serin olması gerekir. Çünkü sıcak hava mablağı yumuşatır. Mablak tepsiden çıkartılırken de odanın sıcak olmaması gerekir.
 • Mablak çekilirken dökülen unlar tekrar toplanıp tekrar mablağın üzerine koyularak mablak çekilmeye devam edilmelidir. Un, mablağın tel tel olmasını sağlayacaktır.

Paylaş & Yazdır

91.4893617021 0 100 47