Leopar Kurabiye

94%

Servis:

8-10

Hazırlama Süresi

35 Dk.

Pişirme Süresi

30 Dk.

Oyla

Like 49

Leopar Kurabiye Tarifi

Leopar Kurabiye Tarifi

Leopar Kurabiye Tarifi için Gereken Malzemeler

 • 1 yumurta
 • 125 gram tere yağ
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • yarım paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilin
 • kakao
 • aldığı kadar Un

Leopar KurabiyeLeopar Kurabiye Tarifi, Nasıl Yapılır

Ağızda dağılan kurabiyelerin altın kuralı: Kurabiye yapımında kullanılacak olan tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Bu aşamada kılavuzunuz özenle seçmiş olduğunuz kurabiye tarifleri. Mis kokulu kurabiyeler için genellikle tereyağı kullanın. Oda sıcaklığında beklettiğiniz ya da eritip bir parça soğuttuğunuz tereyağını hamura katın. Bu yöntem kurabiyelerinizi daha yumuşak yapar, yağ eşit olarak her yöne dağılır. Bazı kurabiyelerin bir parça daha sert olması arzu edilir, bu nedenle soğuk tereyağı küpleri halinde hamura katılabilir.

 1. Kakao ve un hariç tüm malzemeler mikserle çırpılır ya da el ile mıncıklayın farketmez.
 2. Sonra unu yavaş yavaş ilave edin.
 3. Hamur daha yumuşakkken büyük bölümünü ayırın.
 4. Kalan küçük bölümünü de iki ye ayırın.
 5. Ayırdığınız bir parçaya 1 çorba kaşığı kakao, diğerine 2 çorba kaşığı kakao koyun ve yeteri kadar un ilavesiyle hamurlarınızı hazırlayın.
 6. Hamur çok yumuşak değil kolay özlenmeyen bir hamur.
 7. Ben elimde toplayarak ve bastırarak açıp sonra 2 streç film arasına alıp, merdaneyle açtım.

1. Aşama:

 1. Beyaz hamurum az oldu siz beyaz hamuru daha çok tutun, kakaolu hamurlar burda gördüklerinizin nerdeyse yarısı kadar olsun yani 5 cm/40 cm ( bkz.2.aşama) boyutunda koyu kahve rengi hamur, ortasına da yerleştirecek kadar bir parça açık renkli kakaolu hamur olması yeterli. Benim kakaolu Leopar Rulosundan 2 tane çıktı ve birini hiç kullanamadım çünkü beyaz hamurum sadece biri için yeterli geldi. Kalan diğer ruloyu dondurucuya attım bir sonraki sefer kullanacağım.

2. AŞAMA KOYU RENKLI HAMURDAN:

 1. Streç film üzerinde düzgün olmayan şekilde yaklaşık 5 cm genişliğinde, 40 cm uzunluğunda bir şerit hazırlıyoruz . Ortasına yine düzgün olmayan şekilde yani bazı yeri daha kalın bazı yeri daha ince olsun açık renkli hamuru yuvarlayıp koyuyoruz.

3. AŞAMA:

 1. Streç film ile beraber hamurumuzu yuvarlayıp Leopar deseni olacak. Rulomuzu hazırlıyoruz. Ben bu ruloyu elimde bazı yerlerini sıkarak düzgünsüzleştirdim ki doğal bir Leopar beneği görüntüsü versin. Sonra buzlukta bir kaç dakika bekletin.

4. AŞAMA:

 1. Streç film üzerinde beyaz hamurumuzu bisküvi kalınlığından biraz kalınca açalım. Çünkü üzerine Leopar desenin bastırırken hamur biraz daha yayılıp incelecek zaten. Buzluktan çıkan leopar rulosunu 4-5 mm. kalınlığında kesin. Bu aşamada da elimizle ovalleştirerek ya da bastırarak görüntüsünü doğal benek görünümüne en yakın hale getirerek, beyaz hamur üzerine gelişi güzel yerleştirin.

5. AŞAMA:

 1. İstediğiniz bir kalıpla bence en güzeli daire kesin. Yağlı kağıt serilmiş ya da yağlanmış tepsiye alın

Pişme:

 1. Önceden ısınmamış fırında 180 derecede hafif pembeleşene kadar pişirin.

Not: Kalan kenarları ben yeniden açıp, kalan leopar rulomla şekillendirdim dilim dilim kestim onlarda tek atımlık şahane oldular. Bu tariften ben 13 tam daire çıkarttım ama kakaolu leopar rulomdan 1 tane arttı daha önce söylediğim gibi. Eğer onu da beyaz hamura katacak olsaydım tariften yaklaşık, 17-18 tam daire şeklinde kurabiye çıkardı.

Leopar Kurabiye Tarifi hazırdır, Afiyet olsun..

Paylaş & Yazdır

94.230769230769 0 100 52