Kuru Un Helvası Tarifi

92%

Servis:

6-8

Hazırlama Süresi

20 Dk.

Pişirme Süresi

30 Dk.

Oyla

Like 44

Kuru Un Helvası Tarifi için Gereken Malzemeler

 • 1,5 su bardağı ‏Elenmiş un
 • 125 gram ‏Tereyağı
 • tercihinize göre iri kıyılmış ‏Fındık, ceviz ve badem içi
 • 1 su bardağı ‏Pudra şekeri

Kuru Un HelvasıKuru Un Helvası Tarifi , YemekTarifleri11.com ekibi tarafından hazırlanan bu helva tarifleri yazımızda; sizin için özenle seçilmiş kolay ve pratik helva tariflerine yer verilerek size bilgi verilmek amaçlanmıştır.

Öncelikle bütün herkese merhabalar. Bugün size yemek tariflerinden seçtiğimiz Kuru Un Helvası Tarifi  vermek istiyorum. Aynı zamanda sitemizde diğer Helva Tariflerini de kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Kuru Un Helvası Yemek Tarifini ben şahsen çok beğendim. Umuyorum ki sizlerde beğeneceksiniz.

Helva tutkunları için birbirinden lezzetli ve pratik tarifler, çeşit çeşit kuplardan, eklerden tatlıya, tartoletlerden içeceklere kadar bir çok lezzetli helva tariflerini YemekTarifleri11.com‘ da bulabilirsiniz. Buyrun Kuru Un Helvası Tarifi..

Kuru Un Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır

 1. Yağı geniş bir tencere veya tavada eritelim.
 2. Yağ tamamen eriyince unu ilave ederek kısık ateşte rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak kavuruyoruz. (bu işlemi yaklaşık 10-15 dk yapalım)Unun rengi dönünce fındıkları ilave edelim.
 3. Bu şekilde kavurmaya 10-15 dk daha devam edelim.
 4. Daha sonra pudra şekerini yavaş yavaş ekleyerek karıştırıyoruz.
 5. Pudra şekerini iyice yedirelim.
 6. Ufak boy bir cam kaba sıcakken döküp kaşık yardımıyla bastırarak  sıkılaştıralım.
 7. Hala sıcakken dilimleyerek servis yapabiliriz.
 8. Servis yaparken dikkat edelim, çünkü çok kırılgan bir yapıya sahip olacaktır.

Kuru Un Helvası Tarifi hazırdır, Afiyet olsun..

Kuru Un Helvası Tarifi

Helva,  Özellikle bir gelenek haline dönüşmüş olarak balığın arkasından helva yenir. Nedeni ise halk arasında şu dille anlatılır: “Balıklar ölüyor ya, ölünün üstüne helva yenir”,”Balıklar öldüğünü anlasın diye” denilir. Ama tabi ki bunun sebebi başkadır.balık ve salata menüsünden protein, vitamin, mineral açısından çok zengindir. Ama bu menünün karbonhidrat eksiğini tamamlamak için hafif bir tatlı tüketilmelidir.

Çünkü balık fosfor sebebiyle mide asitlerinin dengesini bozduğundan dolayı vücudun kan şekeri düşer. Baş dönmesi ve hafif bir mide bulantısı olur. Bundan dolayı arkasına yenen tatlı kan şekerini dengeleyecektir.Birçok çeşidi yapılır. Eğer balığın üzerine sütlü bir tatlı yendiği zaman balığın bayat olması durumunda risk oluşacağından, şerbetli tatlı ise mide bulantısını artıracağından bunlar tercih edilmez.

Bu sebeplerden dolayı balığın arkasından helva en uygun tatlıdır.Özellikle bir helva çeşidi olan kuru un helvasını öneriyorum size.

Paylaş & Yazdır

91.6666666667 0 100 48