Kolay Sütlaç

93%

Servis:

6-8

Hazırlama Süresi

20 Dk.

Pişirme Süresi

30 Dk.

Oyla

Like 42

Kolay Sütlaç TarifiKolay Sütlaç Tarifi için Gereken Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağından az şeker
 • 1 vanilya
 • 3 tatlı kaşığı nişasta
 • yarım su bardağından az pirinç

Kolay SütlaçKolay Sütlaç Tarifi, Nasıl Yapılır

 1. Pirinçler 1 su bardağı su ile birlikte haşlanır.
 2. Daha sonra pişen pirinçlerimizin üstüne sütü ilave edin.
 3. 10 dakika sütle kaynayan pirinçlere sırasıyla vanilya ve bir su bardağından az da olabilir şeker ilave edin ve 15 dakika daha kaynatıp, 3 yemek kaşığı nişastamızı yarım su bardağı soğuk su ile açıp, kaynayan sütlacımıza ilave ediyoruz.
 4. 10 dakika kaynatıp, nişastayla sıcakken tabaklara doldurup üzerini süslüyoruz.
 5. Sunum zevki size kalmış.
 6. Fırındaki sütlaçların her biri farklı zamanlarda pişebilir. Sürekli kontrol ederek pişen sütlaçları fırından çıkarın.
 7. İçi su dolu tepside pişirmek sütlacın üst tabakasının yumuşak olmasını sağlar.

Kolay Sütlaç Tarifi hazırdır, Afiyet olsun..

Püf Noktası:

Önce iyi bir sütlacın ilk püf noktası paket süt olmamasıdır açık süt olması gerekiyor sütü önce süzüyoruz tencere alıyoruz dibine bir çay tabağı koyuyorum ki kaynayınca bana tıkır tıkır ses çıkararak haber versin. Kaynayınca tabağımızı çıkarıyoruz 2 su bardağı hafif bir kere yıkanmış pirinci koyup karıştırıyoruz burada pirinci pilav da olduğu gibi fazla yıkamıyoruz ki pirinç in nişastası ziyan olmasın (ayrıyeten pirinç unu veya nişasta kullanmıyorum kendi özüyle pişiyor).

Tahta kaşık kullanmamız gerekiyor arada kaşıkla karıştıralım pirinç in cinsine göre hem pişme süresi hemde pirincin şişmesine göre sütlacın kıvamı değişiyor ben bir püf noktası daha vermek istiyorum ben yanıma 1 kg kadar süt alıyorum, kıvamına göre gerekirse o sütten ekliyorum. Böylece kıvamında tutmaması diye bir sorun olmuyor pirinçler iyice pişince zaten Sütlaç bayağı kıvam almış olacaktır .

Şekerini de ekleyerek (şeker yine damak tadına göre değişebilir)1 -2 taşım daha kaynatıp kaselere boşaltıyoruz (ben bazen kupa bardaklara da koyuyorum çocuklar öyle yemeyi de seviyor) soğuyunca buzdolabına kaldırıyoruz soğuyunca servis edebiliriz.

Paylaş & Yazdır

93.3333333333 0 100 45