Helva

92%

Servis:

4-6

Hazırlama Süresi

15 Dk.

Pişirme Süresi

15 Dk.

Oyla

Like 45

Helva için Gereken Malzemeler

 • 1 su bardağı ‏Toz şeker
 • 2 su bardağı ‏İrmik
 • 1 su bardağı ‏Su
 • 2 yemek kaşığı ‏Tereyağı
 • 1 çay bardağı ‏Sıvı yağ
 • 1 su bardağı ‏Süt
 • 1 yemek kaşığı ‏Dolmalık fıstık

Helva YapılışıHelva , YemekTarifleri11.com ekibi tarafından hazırlanan bu helva tarifleri yazımızda; sizin için özenle seçilmiş kolay ve pratik helva tariflerine yer verilerek size bilgi verilmek amaçlanmıştır.

Öncelikle bütün herkese merhabalar. Bugün size yemek tariflerinden seçtiğimiz Helva Tarifi  vermek istiyorum. Aynı zamanda sitemizde diğer Helva Tariflerini de kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Helva Yemek Tarifini ben şahsen çok beğendim. Umuyorum ki sizlerde beğeneceksiniz.

Helva tutkunları için birbirinden lezzetli ve pratik tarifler, çeşit çeşit kuplardan, eklerden tatlıya, tartoletlerden içeceklere kadar bir çok lezzetli helva tariflerini YemekTarifleri11.com‘ da bulabilirsiniz.

Helva, Nasıl Yapılır

 1. Tarifi hazırlamak için, önce geniş bir tencerenin içinde tereyağını ve sıvı yağı kızdırmaya başlayın.
 2. Buna irmiği ilave ederek, kısık ateşte kavurmaya başlayın.
 3. İrmiğin rengi iyice koyulaşmalı.
 4. Bu arada tahta kaşıkla sürekli karıştırmaya devam edin.
 5. Daha sonra içine dolmalık fıstıkları ilave edin.
 6. Biraz daha kavurunca, toz şekeri, sütü ve suyu ilave edin.
 7. Bunu yine karıştırarak, suyunu çekinceye kadar pişirin.
 8. Ocaktan indirdiğiniz helvanın ağzını kapatarak, 5-10 dakika dinlendirin.
 9. Daha sonra servis tabaklarına alarak, üzerine biraz toz tarçın serperek konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Tarif hazırdır, Afiyet olsun..

Helva

Not: Tarif ile ilgili genel bilgi;

Toplumda helvanın kültürlere göre değişik türleri yapılmaktadır. Bazı yerlerde tahinle lezzetlendirilir. Bunu tahin helva olarak üreten üreticilerde bulunmaktadır. Hazır tahinli helvalarda susam yağı ve şeker ana malzemeleri oluşturur. İçine asit düzenleyici olan limon tuzu ilave edilir.

Bu besin zengin besin maddeleri içerdiğinden, insanların beslenmesine katkı sağlar. İçeriğinde bulunan E vitamini, kalsiyum, protein, fosfor ve kalsiyum genel sağlığa faydalıdır. Günlük ihtiyacın önemli bir kısmı 100 gram helvayla karşılanabilir. Verdiği enerjiyle gelişme çağında olan çocuklara, ağır işlerde çalışanlara, spor yapanlara özellikle tavsiye edilir.

Besin uygun koşullarda saklanmalıdır. Özellikle nem oranına dikkat edilmelidir. Güneşte bırakılmaması gerekir. Helvanın yararlı etkilerinden bahsettikten sonra, birlikte güzel bir helva yapabiliriz.

ülkemizde özellikle Orta Doğu ülkelerinde sıkça yapılan bir tatlıdır. Bu tatlının kökeni Türklere dayanmaktadır. Tatlının temel malzemeleri arasında irmik ya da un, şeker, süt, yağ ve kaymaktan oluşur. Bu malzemelerin arasına çam fıstığı, ceviz gibi malzemeler ilave edilerek helvalar zenginleştirilir.

Bu halk arasında doğumda, ölümde, hac gidişi, asker dönüşü, çocukların okula başlaması gibi özel zamanlarda, mevlitlerde, kandillerde adeta bir gelenek halini almış tatlıdır. Osmanlılar döneminde bile en kabul gören tatlılardan biriydi. Bu etrafta eşe dosta dağıtılmak içinde hazırlanırdı. Günümüzde hala bazı yörelerde  bu şekilde dağıtılmaktadır. Özellikle 3 aylar denilen dini günlerde evlerde pişirilerek, komşulara dağıtılır.

Paylaş & Yazdır

91.8367346939 0 100 49