Blog

Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek; mutfağımızda en çok pişen, küçük büyük hepimizin çok sevdiği yapımı en kolay pasta. Öğleden sonra çaylarımızın kadim dostu, en tatlı dedikoduların sırdaşıdır…
Annelerimizin yaptığı keklerin tadı hala damağımızda, çatalla hemen karıştırılan karbonatlı sarı kekler, dünyanın en güzel pastalarıydı bizim için…
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kiminin eli yatkındır iki dakika çırpıp fırına atar güzel kabarır, kimi ne yapsa iyi sonuç alamaz 🙂 Ben de 12 yaşında kek yapmaya başlayan bir mutfak meraklısı olarak kendi püf noktalarımı yazdım:
Kek yaparken kullandığımız malzemeler (yumurta, süt, vs.) oda sıcaklığında olmalıdır.
Kullandığımız kabartma tozu, kakao, un gibi malzemelerin kaliteli olması iyi sonuç almak için çok önemli.
Yumurta ve şekeri mikserle çok iyi kabartmak gerekir, ancak süt, un, yağ gibi sonradan ilave edilen malzemeleri tahta bir kaşık yardımıyla köpüğünü indirmeden karıştırmak, puf bir kek yapmak için önemli.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Margarinli kek tarifleri var ama yağ çeşidini değiştirerek uyarlayabilirsiniz., Klasik keklerde; kullanılan süt miktarının yarısı kadar sıvı yağ veya tereyağı yeterli oluyor.
Kekin iyi kabarmasını istiyorsanız unu mutlaka elemek lazım.
Ön ısıtma yapmanızı tavsiye ederim.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek için ideal pişirme derecesi 180 derecedir ancak fırından çıkarmadan önce 150-160 dereceye düşürüp bekletmek özellikle kalıpta yapılan keklerde içinin güzel pişmesini sağlıyor ve hamurlaşmasını engelliyor.
Kaliteli bir alüminyum tepsi kalıptan veya cam kaplardan daha güzel ısı dağılımı sağladığı için kekin sertleşmeden pişmesini ve yumuşacık olmasını sağlar
Keki pişireceğimiz kabın tabanı çok kalın olmamalı, üzeri piştiği halde altı hamur kalıyor(aynen yaşadım)
Kağıt, silikon muffin kaplarında pişirecekseniz, pişme süresini daha kısa tutmak lazım.
Kek pişerken ilk 20 dakika denir ama ilk 30 dakika kesinlikle fırının kapağı açılmamalı.
Fırından çıkan kek bir kürdan batırılarak içinin pişip pişmediği kontrol edilebilir.
Pişen keki sıcakken düz bir zemine koymak yerine ızgara gibi bir şeyin üstüne koymayı tavsiye ederim.Alttan hava sirkülasyonu olması, beklerken hamurlaşıp çökmesini engeller.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kekin içine ceviz, üzüm, fındık gibi malzemeler ilave edilecekse unlayıp fırına koymadan hemen önce karıştırıp pişirilmeli, malzemeleri ekledikten sonra bekletilmemelidir (malum yer çekimi etkisi.
Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kekin yumuşak sünger gibi olmasını istiyorsanız sade kek yaparken hazırladığınız kıvam katı olmamalıdır. Ceviz, üzüm gibi malzemeler ekliyecekseniz biraz daha kıvamlı olmasında fayda var.

Tepside Kek

Paylaş & Yazdır